ÿ 圠Ӛdiv>

Blog

Budowa i typy włosów
DATA PUBLIKACJI: 2019-08-06

wlosy blond, wlosy kasztan

Posiadamy je przez całe życie - począwszy od narodzin aż do dnia śmierci. Mogą występować niemal na całym ciele. Dbają o nie zarówno kobiety, jak i - coraz częściej - mężczyźni. O czym mowa? Oczywiście, chodzi o włosy. Te zrogowaciałe, nitkowate, wyspecjalizowane wytwory naskórka są zbudowane z twardej keratyny. Występują wszędzie, poza wewnętrzną powierzchnią dłoni, przejściami skóry w błony śluzowe, podeszwami stóp, a także czerwienią wargową. Budowa włosa jest dość skomplikowana i wieloaspektowa. Mamy jednak nadzieję, że informacje, które ujęliśmy w tekście, są zrozumiałe dla każdego - niezależnie od wykształcenia i wykonywanej profesji.

Budowa włosa - wprowadzenie

W fachowych źródłach można znaleźć opisy budowy włosa o różnym stopniu złożoności My chcielibyśmy przybliżyć strukturę włosa jak najdokładniej, ponieważ samo zagadnienie jest bardzo ciekawe. Najpierw zajmiemy się klasyczną budową włosa. Następnie przejdziemy do przekroju poprzecznego i tu omówimy tu jego budowę warstwową.

Budowa włosa - podział podstawowy

Włosy składają się z łodygi (martwej ich części, jedynej wystającej nad powierzchnię skóry) oraz korzenia, który, niewidoczny, tkwi w mieszkach włosowych. Korzeń jest często potocznie nazywany “cebulką”, jako że przypomina to właśnie warzywo. Jego lekko zaokrąglona końcówka to opuszka. Mieści się ona na brodawce włosa. To, jakiej jest wielkości korzeń, zależy od wielkości brodawki. Na powierzchni brodawki można znaleźć komórki macierzy. Są one dotleniane przez włókna nerwowe skóry oraz naczynia krwionośne. Bardzo istotne jest właściwe odżywianie macierzy, jako że dzięki nim powstają nowe komórki włosa i ma miejsce szybszy porost włosów. Co istotne - jeżeli brodawka ulegnie zniszczeniu, zachodzi nieodwracalna utrata zdolności do produkcji włosa. Mieszek włosowy to zagłębienie naskórka w głąb skóry. Mieszki znajdują się najczęściej w grupach - tzw. zespołach. To z nich wyrastają nowe włosy.

wlosy, hair, z bliska, closeup

Budowa włosa - przekrój poprzeczny

Włosy w przekroju poprzecznym posiadają budowę warstwową. Możemy tym sposobem wyodrębnić włos właściwy, pochewki (wewnętrzną i zewnętrzną), a także torebkę włosa. Jest to najbardziej ogólny podział, jako że poszczególne warstwy posiadają jeszcze swoje warstwy. Dlatego też wspominaliśmy o większym stopniu złożoności podziału włosa. Poniżej omówimy bardziej szczegółowo każdą kolejną warstwę.

 • Włos właściwy - włos właściwy składa się z warstwy rdzeniowej, korowej i powłoczki włosa. Warstwa rdzeniowa nie występuje zawsze, a jedynie w przypadku najgrubszych włosów. Jest zbudowana z komórek zawierających niewiele ziarenek barwnikowych, niezbyt mocno zrogowaciałych. Warstwa korowa składa się natomiast z już mocno zrogowaciałych komórek. Jako że znajdują się w niej ziarna melaniny - to ona nadaje włosowi ostateczny kolor. Powłoczka jest zbudowana z keratyny, układającej się tak, jak rybie łuski. Posiada ona funkcję ochronną - zabezpiecza komórki kory włosa przed utratą wilgoci. To ona odpowiada również za blask włosów.
 • Pochewka wewnętrzna - pochewka wewnętrzna składa się z powłoczki, warstw Huxleya oraz Henlego. Powłoczka zbudowana jest z pojedynczej warstwy komórek, ulegających podczas różnicowania procesowi keratynizacji. Warstwa Huxleya to aż 4 warstwy komórek, wypełnionych w całości ziarnistościami trychochialiny. Ulegają one zrogowaceniu idealnie w połowie mieszka włosowego. Warstwa Henlego to jedna warstwa komórek nabłonkowych.
 • Pochewka zewnętrzna - budowa pochewki zewnętrznej jest dosyć mało skomplikowana. Dzieli się na warstwę kolczystej pochewki zewnętrznej, a także warstwę podstawną. Nazywa się ją często warstwą naskórkową, zagłębiającą się w skórę właściwą w mieszku włosowym.
 • Torebka włosa - torebkę włosa tworzą błona szklista, a także warstwy: włókien okrężnych oraz podłużnych. Błona szklista jest umiejscowiona pomiędzy cebulką a brodawką włosa. Warstwa włóknista natomiast składa się przede wszystkim z włókien kolagenowych, sprężystych, a także naczyń krwionośnych.
 • Typy włosów w zależności od ich umiejscowienia

  Zdajemy sobie sprawę z faktu, że budowa włosów jest dość skomplikowanym i złożonym zagadnieniem. Zdecydowanie łatwiej jest wymienić i zrozumieć ich typy. Są one zależne głównie od umiejscowienia na ciele. Włosy długie występują na głowie, w dołach pachowych i okolicach narządów płciowych. U mężczyzn również na brodzie. Włosy szczeciniaste znajdziesz na brwiach, rzęsach, w przedsionku nosa i zewnętrznym przewodzie słuchowym. Meszek włosowy natomiast to wszystkie pozostałe włosy na ciele.

  wlosy, hair, z bliska, closeup, vector

  Jak walczyć z niechcianym owłosieniem?

  Raczej oczywiste jest, że kobiety idą obciąć włosy do fryzjera, natomiast mężczyźni - włosy i zarost - do barbera. Z niechcianym owłosieniem z innych miejsc ciała jest już trudniej. Istnieje szereg metod depilacji - zarówno domowych, jak i w salonach kosmetycznych i instytutach medycyny estetycznej. Co wybrać? Samodzielne usuwanie włosów golarką, depilatorem czy maszynką jest proste i relatywnie tanie, ale efekty utrzymują się bardzo krótko.

  Jak skutecznie usunąć niechciane owłosienie?

  depilacja laserowa toruń, usuwanie owłosienia laserem

  Zdecydowanie bardziej skutecznym sposobem na pozbycie się zbędnego owłosienia jest depilacja laserowa Toruń. Szczególnie często polecaną metodą jest depilacja laserem diodowym Palomar Vectus - udoskonaloną wersją systemu Light Sheer Duet. Jeżeli zależy Ci na usunięciu owłosienia na całe życie, polecamy zapoznać się bliżej z technologią na stronie toruńskiego Instytutu Medycyny Estetycznej EndoMed.

  Reasumując epilacja laserowa w perspektywie całego życia wychodzi dużo taniej i jest mniej czasochłonna niż domowe metody usuwania owłosienia, czyli jednorazowe maszynki, wosk, pęsety, depilatory, a jak wiadomo, w dzisiejszych czasach czas to pieniądz.

  Miło nam poinformować, że w Instytucie Medycyny Estetycznej EndoMed możemy zaoferować Ci trwałe usunięcie owłosienia już po serii od 4 do 6 zabiegów, która wykonana jest diodowym laserem Palomar Vectus. Jeżeli masz jeszcze jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące depilacji, zapraszamy na bezpłatną konsultację z fachowym personelem w Instytucie medycyny estetycznej EndoMed w Toruniu.

Tysiące wykonanych zabiegów. Tysiące zadowolonych Pacjentów.
Świetnie wyszkolona i doświadczona kadra. Obsługa Pacjenta na najwyższym poziomie.

Serdecznie zapraszamy także Klientów z miejscowości: Bydgoszcz, Inowrocław, Włocławek, Grudziądz. Oferujemy zabiegi depilacji laserowej, endermologii, laserowego usuwawnia tatuaży oraz makijażu permanentnego oraz wiele, wiele innych zabiegów w konkurencyjnych cenach. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i do nawiązania kontaktu. Sprawimy, że poczujesz się lepiej!

lokalizacja endomed depilacja laserowa

ul. Konstytucji 3. Maja 14
87-100 Toruń

godziny otwarcia depilacji laserowej

Godziny otwarcia:
pon. - pt.: od 9:00 do 19:00

Zabiegi Anti-Aging © 2024

EndoMed ® Toruń, Wszelkie prawa zastrzeżone
Medycyna Estetyczna Toruń
Laserowe usuwanie owłosieniaEndermologia Toruń

Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka wyłącznie do celów statycznych (Google Analytics). Jeśli nie wyrażasz zgody, prosimy o opuszczenie strony.

Przeprowadzamy zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, w tym anti-aging, depilacji laserowej, endermologii, a także odchudzania. Używamy wyłącznie najnowszych urządzeń!